Kraków jest miastem, w którym przez cały rok odbywają się różne imprezy, o mniejszym lub większym zasięgu, ale o tak szerokim zakresie tematycznym, że każdy znajdzie coś co go zainteresuje. Niektóre z tych wydarzeń zyskały taką popularność, że są organizowane cyklicznie i z roku na rok przyciągają coraz więcej widzów. Na naszej stronie znajdziecie listę najbardziej znanych krakowskich imprez – tych które gromadzą najwięcej osób lub tych, które cieszą się największym prestiżem na świecie. Zaletą bycia studentem jest możliwość uczestniczenia w imprezach niemal całkowicie za darmo – wystarczy zostać wolontariuszem.

 

Krakowski Festiwal Filmowy

Festiwal odbywa się zawsze na przełomie maja i czerwca i trwa osiem dni, w czasie których wyświetlane są filmy dokumentalne, animowane i krótkometrażowe z całej Europy. Jest to jeden z najstarszych festiwali europejskich - pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 1961. Co roku w imprezie uczestniczy około 600 gości – zarówno miłośników filmu, jak i ludzi związanych z branżą.

 

Festiwal Nauki

Organizowany co roku w maju już od niemal 15 lat. To nie tylko ważne święto nauki, ale też święto kultury i sportu. Początkowo organizatorem festiwalu był Uniwersytet Jagielloński, a wydarzenie miało promować jego osiągnięcia naukowe. Jednak już od 10 lat festiwal współtworzą wszystkie krakowskie szkoły wyższe, w tym oczywiście Politechnika Krakowska. Na Festiwal Nauki składają się takie wydarzenia jak prezentacje, wykłady, spotkania, wycieczki i wystawy. Największą popularnością wśród uczestników cieszy się Festyn Nauki na Rynku Głównym oraz sportowe atrakcje na krakowskich Błoniach. Dodatkowo zwiedzający mają okazję odwiedzić siedziby uczelni – uczelnie i laboratoria – oraz aktywnie uczestniczyć w wykładach i doświadczeniach.

 


Małopolski Piknik Lotniczy

Jeden z największych w kraju cywilnych pokazów lotniczych odbywa się co roku już od dziesięciu lat. Zapierające dech akrobacje powietrzne, historyczne inscenizacje i prezentacje sprzętu wojskowego organizowane są przez Krakowskie Muzeum Lotnictwa Polskiego. Piknik odbywa się na terenie dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny. Teren ten sąsiaduje z Osiedlem Studenckim Politechniki Krakowskiej.

 

    

 

Wianki

Zabawa mająca swoje korzenie w polskiej tradycji związanej z letnim przesileniem, odbywająca się podczas najdłuższej nocy w roku, na bulwarach w zakolu Wisły, pod Wzgórzem Wawelskim i w Dębnikach. Chociaż Wianki to zwyczaj warszawski, w 1992 roku został on przejęty prze Kraków i urządzony z typową krakowską fantazją. Podczas zabawy występują najpopularniejsi współcześni wykonawcy. Impreza zawsze gromadzi tysiące uczestników, a szczególną popularnością cieszy się wspaniały pokaz sztucznych ogni.

 

Wielka Parada Smoków

Barwne plenerowe widowisko organizowane przez Teatr Groteska. Co roku do Krakowa zjeżdżają się turyści z całego świata, by podziwiać wieczorne widowisko na Wiśle, podczas którego olbrzymie, dmuchane smoki tańczą przy muzyce i światłach. Wydarzeniu towarzyszy pokaz sztucznych ogni. Na drugi dzień odbywa się konkurs dla dzieci „Wielka Parada Smoków, Rycerzy i Dam Dworu”. Kolejna parada tych mitycznych stworów, wykonanych przez dzieci z całej Małopolski, przechodzi od Wawelu ulicą Grodzką do Rynku Głównego, gdzie zostają wręczone nagrody dla najpiękniejszego smoka. Jak sama nazwa wskazuje, w pochodzie biorą udział także rycerze i damy, kuglarze, muzycy i tancerze. Święto smoków jest nie tylko świetną okazją do zabawy dla wszystkich, ale też okazją do poznania różnych kultur – przecież smoki występują w podaniach i legendach całego świata.

 

Conrad Festival

Krakowskie święto wszystkich miłośników literatury. Od pierwszej edycji wydarzenia, która odbyła się w 2009 roku towarzyszą mu Targi Książki. Wbrew nazwie, wcale nie jest to festiwal poświęcony twórczości Josepha Conrada – pisarz jest jedynie patronem tego projektu, jako pisarz polskiego pochodzenia, który odniósł międzynarodowy sukces. Goście festiwalu reprezentują nie tylko różne kultury, ale też różne dziedziny sztuki – nie tylko literaturę, ale także film, teatr, muzykę, filozofię i sztuki plastyczne.

 

Studencki Festiwal Piosenki

Najstarsza impreza kulturalna i konkurs dla studentów – pierwszy raz odbył się w1962 roku, a więc jest nawet starszy od festiwalu w Opolu. Laureatami konkursu są tacy znani artyści jak Ewa Demarczyk, Urszula Sipińska, Maryla Rodowicz, Marek Grechuta (student Politechniki Krakowskiej) i Jacek Kaczmarski.