Każdy początkujący student nie może się doczekać Juwenaliów – tradycyjnego święta studentów, które odbywa się co roku w maju. Krakowskie Juwenalia cieszą się szczególną sławą, także z tego względu, że to właśnie tutaj odbył się pierwszy pochód studentów, zorganizowany w 1964 z okazji 600-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego. Juwenalia nie odbyły się tylko raz – w 1981 roku z powodu zamachu na Jana Pawła II.

Autorem nazwy święta jest profesor Florian Nieuważny. Pochodzi ona od łacińskiego słowa iuvenis oznaczającego młodość i nawiązuje do tradycji rzymskich Saturnaliów. Co roku ulicami Krakowa przechodzi kolorowy, fascynujący pochód przebranych studentów z różnych uczelni. Następnie na Rynku prezydent miasta przekazuje studentom klucze do bram miasta, oddając im symbolicznie władzę. Studenci Politechniki Krakowskiej również co roku uczestniczą w pochodzie, zdumiewając kreatywnością wykonanych przebrań.

Przez szereg dni odbywają się liczne imprezy i koncerty. Oprócz zabaw organizowanych w ramach Juwenaliów krakowskich, studenci Politechniki organizują Czyżynalia, odbywające się niedaleko akademików PK, w dzielnicy Czyżyny. Warunki do organizowania tego rodzaju wydarzeń są tam idealne, ponieważ w okolicy znajduje się Pas Startowy i rozległe łąki należące do Muzeum Lotnictwa Polskiego, na których odbywają się w okresie wiosenno-letnim liczne imprezy i festiwale.