Wielu z Was, idąc na wymarzone studia, myśli sobie: „teraz nareszcie będę mógł rozwijać swoje pasje”. Jednak życie studenta jest pełne pokus i niejednokrotnie życie towarzyskie wygrywa z chęcią rozwijania swoich zainteresowań. Ale kto powiedział, że musisz wybierać? Po prostu, wstąp do koła naukowego!

Wydaje Ci się, że koła naukowe to grupa nudziarzy i wydziałowych geniuszy, którzy spędzają czas na pisaniu przeraźliwie długich rozprawek naukowych? Nic bardziej mylnego. Koła naukowe to przede wszystkim organizacje studenckie, które zrzeszają młodych, pełnych pasji ludzi, zainteresowanych daną dziedziną.

Nasi studenci także chętnie angażują się w działalność kół naukowych. Widać to po liczbie kół – jest ich około 70, m.in.: KN Fotografia, KN IMAGO, „MIASTO PRZYSZŁOŚCI”, KWARK, KN Matematyków, KN Techniki Cyfrowej, ECOPOWER, KN Chemików.

Czym zajmują się studenci działający w kołach naukowych? Oczywiście organizacją i uczestnictwem w seminariach i konferencjach naukowych, ale także organizacją imprez, warsztatów, obozów i wyjazdów naukowych. Członkowie KN Konstrukcji Żelbetowych CONKRET (Wydział Inżynierii Lądowej) odbywają wycieczki na budowy, aby poznać tajniki konstrukcji, natomiast KN Dróg Kolejowych odwiedzają budowy i miejsca modernizacji linii kolejowych.

Wstępując do jednego z naszych kół naukowych, będziesz mieć możliwość uczestniczenia w ważnych i inspirujących projektach, jak na przykład zastosowanie Yellow Box w ruchu drogowym (KN Systemów Komunikacyjnych), czy stworzenie planu lokalizacji terenów sportowych na terenie Krakowa (SKN Hydrogeomatyki „Szuwarek”). KN URBANator jest organizatorem cyklicznych warsztatów, podczas których studenci kreują konkretną przestrzeń, wykorzystując do tego materiały pochodzące z recyclingu. SKN „Architektura Militaris” (jedno z najstarszych kół na Politechnice, powstało w 1982 r.) ma na swoim koncie wiele działań, których efekty można podziwiać do dzisiaj, m.in.: inwentaryzację i zabezpieczenie Fortu 31 „Św. Benedykt” w Krakowie.

Członkowie naszych kół naukowych wiedzą, jak połączyć przyjemne z pożytecznym. Organizowane przez nich konkursy kierowane do studentów są okazją do nauki i zdobywania doświadczenia w atmosferze świetnej zabawy. KN Konstrukcji Mostowych jest organizatorem zawodów Bridge Builder, którego uczestnicy muszą się zmierzyć z wyzwaniem, jakim jest zaprojektowanie jak najtańszego mostu. Wyjątkową działalność prowadzi SKM „Inżynier Ścigant” (Wydział Mechaniczny), które bada zagadnienia z zakresu dynamiki i konstrukcji samochodów prowadząc… treningi i zawody na torze gokartowym.

Jeśli masz zainteresowania artystyczne, to na naszej uczelni, mimo iż jest to uczelnia techniczna, też będziesz mógł je rozwijać. Na Wydziale Architektury funkcjonują koła naukowe, takie jak KN "Sztuka" czy SKN "Rzeźba", w których będziesz mógł realizować swoje marzenia o byciu artystą. 

A jeśli nie uda Ci się znaleźć koła, którego działalność byłaby zgodna z Twoimi zainteresowaniami, to nic nie stoi na przeszkodzie, byś założył (lub założyła) własne. Najlepszym przykładem na to, że warto próbować, jest KN EQUILIBRIUM, które powstało właśnie dzięki inicjatywie studentów z Wydziału Inżynierii Środowiska, i mimo iż działa dopiero od 2012 roku, już ma spore osiągnięcia na polu naukowym i podjęło współpracę z wieloma znanymi firmami oraz organizacjami.

 

Czy wiesz już, jakie są korzyści z bycia członkiem koła naukowego na Politechnice? Podsumujmy:

  • poznasz nowych, fajnych ludzi,
  • rozwiniesz swoje pasje i zainteresowania,
  • rozwiniesz swoje umiejętności praktyczne w danej dziedzinie,
  • nauczysz się współpracy,
  • będziesz miał okazję sprawdzenia swoich umiejętności organizacyjnych,
  • będziesz uczestniczyć w konferencjach, także zagranicznych,
  • weźmiesz udział w wielu wycieczkach,
  • pogłębisz swoją wiedzę,
  • będziesz się dobrze bawić!

 

 

Jeśli chcesz robić coś fajnego, wstąp do jednego z naszych

 

KÓŁ NAUKOWYCH