Czy skończenie studiów na jakiejkolwiek uczelni gwarantuje późniejsze sukcesy? Nie. Jednak dzięki studiom na Politechnice Krakowskiej możesz się przybliżyć do realizacji swojego marzenia o tym, by zostać wybitnym naukowcem, człowiekiem biznesu czy nawet drugim Billem Gates’em. Nasi absolwenci odnoszą duże sukcesy na polu naukowym i zawodowym, są laureatami licznych nagród zdobywanych w międzynarodowych konkursach. O ich osiągnięciach rozpisuje się prasa polska i zagraniczna, a niektóre nazwiska są wszystkim znane. 

Na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej pracuje wielu wybitnych naukowców, którzy są jednocześnie naszymi absolwentami. Jednak prasa została zdominowana przez wyjątkowe kobiety – dr inż. Joannę Ortyl, dr inż. Bożenę Tyliszczak, dr hab. inż. Agnieszkę Sobczak-Kupiec oraz dr inż. Katarzynę Matras-Postołek. Te nazwiska regularnie pojawiają się w doniesieniach na temat polskiej nauki i wynalazczości. Zespół dr Matras-Postołek pracuje nad stworzeniem nowych materiałów pozwalających na produkcję paneli słonecznych za pomogą drukarek 3D. Dr Ortyl jest zdobywczynią złotego medalu na Międzynarodowych Targach „Pomysły, Wynalazki, Nowe Produkty IENA 2013” w Norymberdze, zaś dr Sobczak-Kupiec i dr Tyliszczak są laureatkami wielu nagród za wynalazki mające zastosowanie w medycynie. Praca doktor Bożeny Tyliszczak została także doceniona przez władze oraz mieszkańców Krakowa – w plebiscycie „Krakowianin 2014” została wyróżniona za swój wkład w rozwój miasta. To oczywiście nie jedyni naukowcy z WIiTCh, ani z Politechniki Krakowskiej, którzy odnoszą sukcesy.

Najważniejsze jednak, że oprócz realizacji własnych marzeń o karierze, nasi absolwenci robią wszystko, by pomóc innym spełniać marzenia. Pomoc ta polega, m.in. na udziałach w programach mentoringowych, ale nie tylko. Wynalazki skonstruowane przez naszych naukowców dla wielu osób stanowić mogą szansę na lepszą przyszłość. Takim wynalazkiem jest Parestand – unikatowe na skalę światową urządzenie, które służy do nauki chodzenia. Jego autorem jest absolwent Politechniki – Jan Żuchowicz. Parestand ma pomagać ludziom, którzy utracili zdolność chodzenia w wyniku wypadków, udarów, stwardnienia rozsianego i innych okoliczności. Urządzeniem interesują się m.in.: ośrodek rehabilitacji w Salzburgu oraz centrum terapii w Niemczech, a także polskie ośrodki, co daje nadzieję, że wynalazek naszego absolwenta pomoże wielu osobom.

Absolwenci Politechniki Krakowskiej to nie tylko ambitni naukowcy. To także wyjątkowo uzdolnieni artyści, znani na całym świecie. Jednym z nich jest Bogusław Barnaś – absolwent Wydziału Architektury – zaliczony przez prestiżowy magazyn „Wallpaper” do 20 najbardziej utalentowanych młodych architektów na świecie. Przy realizacji swoich projektów czerpie z bogatej, polskiej kultury, m.in. ze stylu zakopiańskiego i łączy ją ze współczesnym designem.

     

 

Kolejnym wychowankiem Politechniki i zarazem wyjątkowym artystą jest osoba, której nie trzeba nikomu przedstawiać. To Andrzej Mleczko – znany rysownik, którego prace odznaczają się celnym dowcipem, inteligencją i lekką satyrą. Rysunki rozpoznawalne na pierwszy rzut oka publikowane są w wielu ogólnopolskich czasopismach. Również absolwentami Wydziału Architektury na Politechnice Krakowskiej był znany malarz, fotograf i rzeźbiarz – Zdzisław Beksiński. Nasi absolwenci znajdują się także wśród muzyków – wymienić tu należy m.in. Sebastiana Karpiela-Bułeckę z Zakopower i Krzysztofa Trebunię-Tutkę z formacji Trebunie-Tutki. Na Politechnice Krakowskiej studiował także Marek Grechuta – bardzo często podkreślał, że zajęcia na Wydziale Architektury rozwinęły jego wyobraźnię, tak niezbędną dla każdego artysty.

Nie tylko Wydział Architektury może się poszczycić wychowankami-artystami. Absolwentem Wydziału Mechanicznego jest Jan Zych – artysta-fotograf wszechstronny, laureat około 200 nagród i wyróżnień, w tym odznaki „Hornoris Gratia” przyznawanej za wybitne zasługi dla Krakowa. Od połowy lat siedemdziesiątych związany jest z naszą uczelnią, na której pracuje do dzisiaj.

Tak więc sam/sama widzisz – Politechnika pomogła spełnić marzenia wielu wyjątkowym ludziom. Prawda jest taka, że ze wszystkich naszych absolwentów jesteśmy niezwykle dumni. Mamy po temu powody. Wszyscy doskonale radzą sobie na rynku pracy i są wysoko cenieni przez pracodawców (w woj. małopolskim znajdujemy się na trzecim miejscu rankingu dotyczącego preferencji pracodawców).

 

Dlaczego warto wybrać Politechnikę Krakowską? Ponieważ jest to uczelnia ludzi sukcesu!