Klaudia Adamkiewicz, studentka Politechniki Krakowskiej

wydział: Inżynierii i Technologii Chemicznej

kierunek: inżynieria chemiczna i procesowa

Można powiedzieć, że od zawsze interesowałam się naukami ścisłymi, a w szczególności chemią. Dlatego wybór kierunku studiów, a tym bardziej uczelni, nie był dla nikogo zaskoczeniem. A jeśli studia w Krakowie ‒ to tylko na Politechnice Krakowskiej! Połączenie moich zainteresowań z nauką przedmiotów o profilu inżynieryjno-technicznym upewniło mnie o słuszności tego wyboru. Chcę być i będę kobietą-chemikiem, kobietą-inżynierem! Jestem pewna, że wiedza, którą zdobyłam na zajęciach dzięki wsparciu wysoko wykwalifikowanej kadry profesorskiej oraz dodatkowe umiejętności, zdobyte w wyniku mojej działalności w Samorządzie Studenckim będą procentować w przyszłości.

Aleksander Cena, absolwent Politechniki Krakowskiej

wydział: Inżynierii Lądowej

kierunek: budownictwo

Patrząc z perspektywy czasu, ciężko jest mi wyobrazić sobie lepsze miejsce do studiowania niż Politechnika Krakowska. Pierwsze lata studiów, które wówczas wydawały mi się bardzo trudne do przejścia, teraz postrzegam jako wspaniałą szkołę charakteru. Nauka przedmiotów, takich jak matematyka czy geometria wykreślna, które na pierwszym roku studiów postrzegałem jako niepotrzebne i wymierające, okazały się bardzo dobrym wprowadzeniem w świat inżynierii. Ostatnie lata studiów, te po wyborze specjalizacji, traktowałem nie jako naukę, ale jako partnerską współpracę pomiędzy mną a grupą nauczycieli z mojego Instytutu, mającą na celu dobre przygotowanie do pracy w zawodzie. Działalność w Kołach Naukowych pozwoliła mi na podejmowanie inicjatyw, które jeszcze na kilka lat przed zakończeniem studiów pokazały mi, jak wygląda zawód budowlańca od podszewki. Studia na Politechnice Krakowskiej, poza całą sferą nauki, dały mi też poczucie przynależności do studenckiego środowiska akademickiego Politechniki, które jest jednym z najaktywniejszych nie tylko w Krakowie, ale w całej Polsce. To tam miałem swój pierwszy kontakt z wolontariatem, podejmowaniem inicjatyw poprawiających życie studenckie, czy współorganizacji wielkich wydarzeń takich jak Rajd Politechniki Krakowskiej. Gdybym miał trzema słowami podsumować moje studia na Politechnice to powiedziałbym: współpraca, odpowiedzialność, myślenie.

Albert Opoka, absolwent Politechniki Krakowskiej, kierownik Biura Partner Phinance S.A.

wydział: Fizyki, Matematyki i Informatyki

kierunek: fizyka techniczna

Przychodzi taki moment, kiedy każdy z Nas zastanawia się co dalej zrobić ze swoim życiem, jaką drogę wybrać, na jaką uczelnię pójść i co studiować, żeby tak naprawdę było nam dobrze w życiu. Studia na politechnice ‒ dla niektórych może brzmi to przerażająco. Hmm… każdy może mieć wątpliwości, ale kiedy już się zdecydujesz na naukę na Politechnice Krakowskiej, znikają one jeszcze szybciej niż się pojawiły.

Politechnika Krakowska jest uczelnią, która nie zaniedbując wiedzy teoretycznej, rozwija wiedzę praktyczną, daje możliwości rozwoju studentom na płaszczyźnie naukowej i zawodowej. O tym, jak dobrze studia przygotowują absolwentów, czy już nawet studentów, do rozpoczęcia kariery świadczy to, że bardzo szybko znajdują oni zatrudnienie na rynku, a ich kariera dynamicznie się rozwija. Doskonałym przykładem jestem ja sam – Albert Opoka, lat 30, absolwent Politechniki Krakowskiej na Wydziale Fizyki, Matematyki i Informatyki Stosowanej, na kierunku fizyka techniczna. Osiem lat doświadczenia w firmie Phinance S.A., od początku kariery w zawodzie doradcy finansowego, kierownik Biura w Krakowie i w strukturach firmy na pozycji Partnera. Doradca Finansowy i absolwent Politechniki? A jednak, w moim zawodzie właśnie analityczne myślenie, szeroka wiedza matematyczna, umiejętności tworzenia modelowych rozwiązań, ścisły umysł i determinacja to podstawy, aby perfekcyjnie wykonywać swoją pracę. Kierunek, który ukończyłem miał na celu przygotować studentów do samodzielnego modelowania rzeczywistości i rozwiązywania problemów, wymagających zastosowania zaawansowanych technik informatycznych i metod modelowania matematycznego. Właśnie Politechnika Krakowska, mój kierunek, moi wykładowcy i ludzie, których poznałem sprawili, że teraz jestem odpowiednią osobą na odpowiednim miejscu.

Sam prowadząc procesy rekrutacyjne w moim biurze w pierwszej kolejności zwracam uwagę na kierunek i uczelnię, na której studiowali bądź studiują kandydaci. Sprawdzam czy posiadają umiejętności analitycznego myślenia i właśnie takie osoby przyjmuję do swojego zespołu. W głównej mierze są to studenci i absolwenci Politechniki Krakowskiej. Każdy z nas inaczej definiuje karierę. Nie każdy zresztą chce zrobić „karierę". Z pewnością jednak chcemy, żeby nasza praca dawała nam satysfakcję. Zastanawiasz się jeszcze czy Politechnika to dobry wybór? Doskonały, spójrz na mnie. Działaj, poszerzaj swoją wiedzę i rozwijaj się zawodowo, właśnie na PK. Kiedy przypomnisz sobie moment, w którym zadałeś sobie pytanie co dalej zrobić z życiem, będziesz mógł powiedzieć: wybrałem najlepiej jak mogłem i żyje mi się świetnie.