Studenci Politechniki Krakowskiej są wyjątkowi. Zdolni, pracowici i ambitni. Wiedzę, którą uzyskują w trakcie studiów na naszej uczelni z powodzeniem przekuwają w sukcesy naukowe, za które są doceniani na całym świecie. Oto kilku naszych studentów i ich osiągnięcia:

 

Hybrydowe pojazdy

Troje studentów z Wydziału Mechanicznego: Tadeusz Gwiazdoń, Artur Pulchny i Mateusz Rudnicki stworzyło w ramach pracy magisterskiej niezwykły pojazd, o którym rozpisuje się polska prasa. „Bombus” jest małym pojazdem o napędzie hybrydowym. Ale to co tak naprawdę wyróżnia go spośród innych projektów tego typu, są jego niewielkie rozmiary, które mają pomoc w rozwiązaniu problemów z parkowaniem w wielkich i zatłoczonych miastach. Chociaż „Bombus” jest wyjątkowy, to stanowi tylko jeden z wielu projektów naszych studentów z Wydziału Mechanicznego, którzy są niestrudzeni w poszukiwaniu rozwiązań dla współczesnych problemów transportowych.

Ale nie jest to jedyny wyjątkowy pojazd, który zaprojektowali nasi studenci. Jerzy Pajerski, Filip Przybylski, Dawid Żmuda, Jarosław Rusek. Zapamiętajcie te nazwiska, bo będzie o niech jeszcze głośno. A właściwie już jest. „Buzz”, czyli ultralekki, elektryczny samochód dla osób poruszających się przy użyciu wózków inwalidzkich. Dlaczego ten wynalazek jest taki wyjątkowy? Ponieważ dzięki niemu osoby niepełnosprawne mogą poczuć się samodzielne i niezależne, a niskie koszty produkcji Buzza są dodatkową zaletą, która uczyni go bardziej dostępnym. Trzymamy kciuki za to, by Buzz trafił do produkcji, a także za jego twórców. Jesteśmy pewni, że przed nimi jeszcze wiele wspaniałych osiągnięć.

 

Młodzi, zdolni architekci

O studentach z Wydziału Architektury PK bez problemu znajdziesz informacje w mediach. Dlaczego? Ponieważ to wyjątkowi, zdolni i ambitni ludzie. Są doceniani w konkursach krajowych i międzynarodowych, ale nie poprzestają na tym. Aktywnie się angażują w działania mające na celu ulepszenie przestrzeni miejskiej zarówno Krakowa, jak i innych miast. Magdalena Vogt jest studentką architektury krajobrazu i jest laureatką ogólnopolskiego konkursu dla studentów i młodych pracowników naukowych „Revitare”. W swojej pracy na temat terenów zdegradowanych, przedstawiła innowacyjny pomysł na odnowę zniszczonych terenów miejskich za pomocą roślin pnących. Świeżość spojrzenia na to zagadnienie sprawiła, że nasza studentka zaimponowała Instytutowi Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach, który jest organizatorem konkursu. Jest laureatką konkursu na „Opracowanie koncepcji zagospodarowania wybranych terenów zielonych w ramach I Krajowej Wystawy Miasto-Ogród w Pile".

Naszym studentom leży na sercu piękny wygląd Krakowa. O tym jak bardzo świadczyć może fakt, iż na konkurs, którego przedmiotem było stworzenie koncepcji zagospodarowania terenu tzw. Białych Mórz na Światowe Dni Młodzieży wpłynęło 12 prac z Instytutu Krajobrazu Politechniki Krakowskiej. Pierwszą nagrodę zdobył projekt Justyny Snakowskiej i Karoliny Mazurek, który wyróżniał się nawiązaniem do przyrodniczej i kulturowej tradycji miejsca.

 

    

 

„Safe Step”

Kamil Bączek i Marcin Morawski swoją przygodę z projektowaniem wynalazków zaczęli już w Technikum Elektronicznym w Połańcu. Jeszcze jako uczniowie skonstruowali „Safe Step” – bezpieczną laskę dla niewidomych, która zdobyła uznanie na Międzynarodowych Targach Wynalazczości w Brukseli i została nagrodzona złotym medalem. „Safe Step” została zaprojektowana tak, żeby ułatwić osobom niewidomym omijanie przeszkód – o przeszkodzie informuje właściciela poprzez wibrowanie rękojeści. Wraz ze zbliżaniem się przeszkody wibracje się wzmagają.  Politechnika Krakowska podjęła się pomóc młodym twórcom w uzyskaniu patentu na ich wynalazek.

Na Wydziale Mechanicznym powstało wiele pomysłów, które mają na celu pomóc osobom niepełnosprawnym, szczególnie dzieciom, w codziennych czynnościach. Studenci kierunku inżynieria wzornictwa przemysłowego stworzyli kilkanaście projektów i prototypów, z których część została już zrealizowana. Wśród wynalazków znalazły się, m.in.: „Chochlik Spoon” – łyżeczka zapobiegająca wylewaniu się zawartości, „Suwaki” – gra stymulująca umiejętności motoryczne i manualne dzieci z porażeniem mózgowym, „Elichair” – siedzisko do rehabilitacji i „Gunga” – wielofunkcyjny kubek. Inżynieria wzornictwa przemysłowego to nowy kierunek na naszej uczelni, prowadzony we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych. Biorąc pod uwagę fakt, iż kierunek funkcjonuje od niedawna, a już powstało na nim tyle ciekawych projektów, jesteśmy pewni, że nasi studenci stworzą jeszcze wiele przydatnych i innowacyjnych wynalazków.