Osoby, które od komunikacji miejskiej wolą podróżowanie rowerem mogą wypożyczyć ten pojazd w Systemie KMK Bike. Stacje, na których można wypożyczyć rower zlokalizowane są w całym mieście, w najważniejszych punktach – w tym także na Politechnice Krakowskiej. Warunkiem korzystania z usług systemu jest rejestracja oraz uiszczenie stosownej opłaty. Cały system jest zintegrowany z Krakowską Kartą Miejską. Wypożyczenie roweru miejskiego to koszt 3 zł za godzinę użytkowania.

Oczywiście przez pięć lat korzystania z wypożyczalni rowerów, koszty mogą okazać się za wysokie i bardziej opłacalne będzie zainwestowanie we własny pojazd (jeśli jeszcze nie mamy roweru) lub przewieźć go z domu do Krakowa pociągiem. W pociągach Przewozów Regionalnych (REGIO i InterREGIO) przewóz roweru to koszt około 7 zł niezależnie od długości trasy. Rower może być także przewożony pociągami PKP Intercity – w tym przypadku zapłacimy około 9 zł za bilet. Pewną ciekawostkę może stanowić fakt, iż jeśli przewozimy rower spakowany w pokrowcu to zostanie on potraktowany jako bagaż podręczny, a to oznacza, że nie będziemy musieli za niego płacić. Przed podróżą warto sprawdzić czy tabor, którym będziemy jechać ma wagony przystosowane do przewozu rowerów. Rowerów nie można przewozić w wagonach sypialnych, ani w pierwszej klasie. Wszystkie potrzebne informacje można znaleźć w rozkładzie jazdy PKP.

Poruszanie się za pomocą roweru ma wiele zalet. Nie tylko dbamy w ten sposób o środowisko, ale także o własne zdrowie i kondycję. Ponadto nie jesteśmy wtedy skazani na zdarzające się czasem opóźnienia w kursowaniu pojazdów komunikacji miejskiej, stanie w korkach i tłok w godzinach szczytu. 

 

KMK Bike

 

Rozkłady jazdy PKP