Kończy się wrzesień i nadchodzi moment, w którym rozpoczniesz studia. Jeśli wybierasz się w tym celu do innego miasta, czeka Cię jeszcze pakowanie. Tylko co spakować, żeby w nowym miejscu mieszkało Ci się wygodnie? Problem ten dotyczy szczególnie osób, które zdecydowały się na mieszkanie w akademiku, a nie na stancji. Do Twojej dyspozycji zostanie oddana niewielka powierzchnia, którą prawdopodobnie będziesz musiał dzielić z innymi studentami. Należy także pamiętać o tym, że najpierw musimy dowieźć nasze bagaże na miejsce, a jeśli przesadzimy z ilością rzeczy, które chcemy zabrać, może to być niewykonalne. Dlatego przygotowaliśmy dla Was krótką listę rzeczy, które koniecznie musicie zabrać do akademika.

• Duuuużo ubrań – nie myśl, że ponieważ dopiero zaczyna się październik, to do pierwszych mrozów jeszcze daleko i bardzo ciepłe ubrania nie są Ci potrzebne. Pogoda bywa nieprzewidywalna i może Cię zaskoczyć zarówno opadami śniegu w październiku, jak i „złotą polską jesienią” w grudniu. A jeśli nie będziesz mieć okazji, by pojechać do domu w celu wymiany garderoby, będziesz zmuszony pożyczać ciepłe skarpety od kolegów z akademika.
  • Przybornik na kosmetyki – bardzo przydatna rzecz, dzięki której Twoje kosmetyki nie będą porozrzucane po całym pokoju. Oczywiście najbardziej przyda się studentkom, które w ten sposób nie pogubią wszystkich swoich szminek, lakierów do paznokci i innych niezbędnych rzeczy. Co do samych kosmetyków – te bez problemu kupisz na miejscu. W Krakowie nie brakuje sklepów, a Ty zaoszczędzisz miejsce w walizce.
  • Laptop – narzędzie, które na pewno Ci się przyda. Dzięki niemu będziesz mieć stały dostęp do Internetu (akademiki PK posiadają sieć bezprzewodową) i możliwość pisania prac, a niewielki rozmiar pozwoli Ci zabrać laptop na zajęcia, do biblioteki, do parku czy kawiarni.
  • Apteczka – nie musisz kupować gotowej apteczki. Możesz samodzielnie skompletować rzeczy, które uważasz, że Ci się przydadzą. Pamiętaj jednak, by w apteczce znalazły się plastry, woda utleniona, nożyczki, kompresy chłodząco-ogrzewające (lub termofor) i bandaż.
  • Pamięć USB – a najlepiej kilka pamięci. Studenci ciągle je gubią.
  • Przedłużacz – gniazdko w pokoju może być tylko jedno, a Ty musisz podłączyć laptop, naładować telefon, zagotować wodę w czajniku, a Twój współlokator też musi mieć dostęp do prądu. Przedłużacze i listwy zasilające są sposobem na uniknięcie konfliktów w tej kwestii.
  • Przybory kuchenne – nawet jeśli nie planujesz gotować osobiście, to i tak się przydadzą. Na pewno musisz zabrać ze sobą czajnik elektryczny – to podstawa, bo jak inaczej będziesz przygotowywać sobie kawę niezbędną podczas nauki? Oprócz czajnika warto zabrać ze sobą nóż kuchenny, drewnianą łyżkę, komplet sztućców, dwa kubki, deskę do krojenia, patelnię z przykrywką – bardzo często można kupić takie rzeczy na wyprzedażach już za parę złotych.
  • Lampka nocna lub latarka – pozwoli na czytanie notatek do późnych godzin nocnych bez przeszkadzania współlokatorowi.
  • Segregator – w końcu gdzieś musisz trzymać te wszystkie notatki i dokumenty. Nie zapomnij o koszulkach do segregatora.
  • Ręcznik – a najlepiej dwa, w razie gdyby pierwszy nie zdążył wyschnąć.
  • Przybory toaletowe – sprawa dosyć oczywista, ale w stresie związanym z pakowaniem można zapomnieć.
  • Wieszaki – w akademikach niby są, ale czy zmieszczą się na nich wszystkie Twoje ubrania?
  • Pościel, koc i poduszkę – pościel w akademiku można wypożyczyć, ale zawsze przyjemniej spać we własnej. Najlepiej weź od razu dwa komplety – na zmianę.
  • Środki czyszczące – ale niekoniecznie. Możesz się w nie zaopatrzyć na miejscu. Tylko nie zapomnij.
  • Suszarkę do włosów – i ewentualnie inne narzędzia do stylizacji włosów, bez których nie wyobrażasz sobie życia.
  • Worek lub kosz na brudne ubrania – nie będziesz przecież paradować po korytarzu z naręczem nieświeżych ubrań.

Nie zapomnij zabrać:

• Dokumentów,
  • Portfela,
  • Telefonu,
  • Ładowarki,
  • Planu miasta,
  • Długopisów, ołówków,
  • Karteczek samoprzylepnych,
  • Zeszytów i notatników,
  • Płyt CD i DVD,
  • Nożyczek, igły, nici,
  • Plecaka lub torby,
  • Szczoteczki do zębów,
  • Grzebienia lub szczotki do włosów,
  • Zdjęcia rodziny i psa (kota, królika, kanarka…),
  • Tablicy korkowej,
  • Ulubionej książki,
  • Ukochanego misia

Lista wydaje się długa, ale lepiej być przygotowanym. Gwarantujemy, że w następnym roku, nauczony doświadczeniem, spakujesz się o wiele szybciej.