Wszyscy studenci, którzy co roku przyjeżdżają do Krakowa, stają przed problemem: czy wybrać mieszkanie na stancji czy akademik? Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy, dobrze jednak rozważyć tę kwestię odpowiednio wcześnie, ponieważ okres sierpnia i września to prawdziwie gorący sezon.

Akademik zazwyczaj stanowi tańsze rozwiązanie. Jednak warunki mieszkaniowe w domu studenckim mogą być nieco gorsze niż te w wynajmowanym mieszkaniu. O życiu studenckim w akademikach krążą legendy, takie jak wyrzucanie telewizorów przez okno, niekończące się imprezy czy kilometrowe kolejki do łazienki. Osoby ceniące sobie spokój i ciszę powinny raczej rozważyć opcję „stancja". Naturalnie wiele zależy od tego, z kim przypadnie nam dzielić pokój, ale nawet jeśli zdecydujemy się na luksus w postaci pokoju jednoosobowego (zazwyczaj droższego o kilkadziesiąt złotych), to i tak nie będziemy mieć wpływu na to, kto będzie mieszkać za ścianą. Oczywiście w akademikach także zdarzają się okresy wyciszenia ‒ w okresie sesji oraz wakacji. Mieszkanie w domu studenckim to dobry sprawdzian z cierpliwości i tolerancji wobec innych.

 

Dlaczego, mimo minusów, tak ciężko dostać przydział na pokój na pokój w akademiku? Ponieważ mieszkanie w domu studenckim ma też bardzo wiele plusów: stwarza świetne okazje do zawierania nowych znajomości - osoby, które są otwarte i lubią intensywne życie towarzyskie będą w swoim żywiole. Domy studenckie przesycone są wyjątkową atmosferą, a okres spędzony w akademiku na pewno dostarczy wspomnień na całe lata. 

 

Co jest brane pod uwagę przy przydzielaniu pokoju w domu studenckim?

  • odległość uczelni od miejsca zameldowania,
  • sytuacja materialna,
  • średnia ocen,
  • zaangażowanie w życie uczelni. 

 

Jeśli zdecydujecie się na wynajęcie mieszkania, bo nie wyobrażacie sobie życia w aż takiej wspólnocie jaka panuje w akademikach, lub po prostu nie przyznano Wam pokoju, musicie być gotowi na kilka niespodzianek. Po pierwsze, bądźcie gotowi na to, że ceny wynajmu mieszkania są wysokie. Im bliżej centrum Krakowa, tym gorzej. Dodatkowo ceny są zmienne i zależą od ilości zużytej wody, ogrzewania i prądu (chyba, że zdecydujemy się na brak higieny, marznięcie i naukę przy świecach). Wyjściem z sytuacji jest wynajęcie mieszkania w kilka osób. Jeśli jednak nie mamy zgranej paczki znajomych, musimy być gotowi na prawdziwą walkę, a nawet uczestnictwo w castingach (nie, to nie jest żart). Przed podpisaniem umowy dobrze jest się umówić na dokładne obejrzenie lokum, ponieważ często okazuje się, że „Mieszkanie z przestronną łazienką, w ładnej okolicy”, jest tak naprawdę znajdującą się na obrzeżach miasta klitką bez mebli, w dodatku z toaletą w kuchni. Wynajmując mieszkanie, warto zwrócić uwagę na lokalizację, tak aby dojazd na uczelnię nie zajmował nam pół dnia i nie wymagał wstawania o czwartej rano.

 

Jednak nawet jeśli zdecydujemy się na wynajęcie mieszkania, nie mamy gwarancji, że stosunki z naszymi współlokatorami ułożą się idealnie. Sprawa jest ułatwiona, jeśli wynajmujemy stancję do spółki z osobami, które już znamy. Jednak jeśli zdajemy się na ślepy traf lub dobieramy współspaczy na zasadzie castingu, zawsze możemy trafić na osoby o irytujących osobowościach: podjadaczy, imprezowiczów, pedantów lub wręcz przeciwnie – niechlujów. Oczywiście zawsze możemy podjąć próbę wychowania niesfornych lokatorów. Najważniejsze, aby rozpoczynając studia, uzbroić się w dużo cierpliwości. To wstęp do samodzielnego życia i dorosłości, więc warto potraktować ten okres jako czas nie tylko nauki, ale też zdobywania nowych doświadczeń. 

 

Akademik PKAkademik PKPodejmując decyzję weźcie pod uwagę, że nasze akademiki niedawno zostały odnowione i unowocześnione. To kompleks ładnych, praktycznie urządzonych mieszkań. Akademiki PK znajdują się w Czyżynach w przyjemnej okolicy, niedaleko Muzeum Lotnictwa Polskiego i Pasa Startowego, na którym odbywają się liczne imprezy i festiwale, w tym krakowskie Czyżynalia. Wszystkie informacje znajdziecie na stronie Osiedla Studenckiego PK.