W życiu każdego studenta przychodzi w końcu moment, gdy beztroskie życie zostaje brutalnie przerwane przez zbliżającą się sesję. Oczywiście, jeśli uczyliście się systematycznie, to przed egzaminami wystarczą same powtórki materiału. Ale wiemy, jak naprawdę wygląda nauka w wielu przypadkach. Większość studentów stanie więc przed trudnym pytaniem: jak w krótkim czasie opanować dużą ilość materiału? Najważniejsze to nie wpadać w panikę. Wprawdzie zdolność szybkiej nauki zależy od indywidualnych umiejętności, ale przygotowaliśmy dla Was zbiór kilku dobrych rad, które podpowiedzą Wam, jak się uczyć, żeby się nauczyć.

 

1. Dobry plan to podstawa

Chaotyczne przeglądanie notatek przed samym egzaminem nie jest efektywnym sposobem na naukę. Nawet jeśli coś przypadkiem zapamiętacie, to i tak prawdopodobnie zapomnicie przed egzaminem. Dlatego warto sobie zaplanować i zapisać harmonogram nauki. W planie dobrze jest uwzględnić także czas przeznaczony na odpoczynek. Starajcie się być konsekwentni i trzymajcie się swojego harmonogramu. Wiemy, że to będzie trudne, bo w okresie sesji nawet generalne porządki wydają się bardziej atrakcyjne niż nauka.

 

2. Idealne miejsce do nauki

Wybór odpowiedniego miejsca do nauki to podstawa. Idealnie by było, gdybyście mieli jedno stałe miejsce do tego przeznaczone. Wtedy Wasz umysł automatycznie się przestawia na tryb nauki, kiedy tylko tam siadacie. Pomieszczenie służące do nauki powinno byś dobrze przewietrzone, uporządkowane (bałagan rozprasza), a jego temperatura powinna wynosić około 20°C. Ważne jest, aby było Wam wygodnie (ale nie za wygodnie, nie chcecie przecież usnąć) i żeby miejsce to było dobrze oświetlone. Zanim zaczniecie naukę, przygotujcie sobie coś do picia oraz jakąś przekąskę. Dzięki temu nie będziecie się co chwilę rozpraszać biegając do kuchni.

 

3. Cisza sprzyja koncentracji

Ważne jest, aby przed nauką oczyścić umysł, wyciszyć się i zadbać o spokój. Nie każemy Wam medytować przed przystąpieniem do nauki, ale dobrze pójść przed nauką na krótki, dotleniający spacer. Wiemy, że czasem ciężko o ciszę i dogodne warunki, niezależnie od tego czy mieszkacie w akademiku czy we własnym mieszkaniu. Wprawdzie w okresie sesji wśród studentów panuje cisza i skupienie, ale nigdy nie wiadomo czy akurat ktoś nie będzie głośno świętować zdanego egzaminu, albo czy Wasz sąsiad akurat nie postanowi przeprowadzić generalnego remontu mieszkania. Istnieje kilka wyjść z tej trudnej sytuacji. Możecie grzecznie poprosić współlokatorów/sąsiada o zachowanie względnej ciszy w godzinach, w których planujecie naukę. Jednak sposób ten może się okazać mało skuteczny, niekoniecznie ze względu na złą wolę tych osób. Niektórzy wybierają naukę w nocy, słusznie zakładając, że wtedy łatwiej o spokój i ciszę. Jednak ten sposób też nie jest odpowiedni dla wszystkich i zależy od tego jak działa Wasz zegar biologiczny. Jeśli w nocy najchętniej śpicie – darujcie sobie nocne powtórki. Nigdy nie przystępujcie do nauki zmęczeni i niewyspani. Nauka w takim stanie jest z góry skazana na porażkę. Kolejną przeszkodą jest dzielenie pokoju z inną osobą. Jeśli Wasz współlokator chce w nocy spać, to nie powinniście mu przeszkadzać. Jeśli naprawdę nie macie w domu warunków do nauki to najlepszym wyjściem będzie udanie się w celach naukowych do biblioteki. Panująca tam atmosfera sprzyja skupieniu, a w dodatku zapewnia świetny dostęp do materiałów. Postarajcie się nie korzystać w trakcie nauki z komputera, chyba że jest to konieczne. Przede wszystkim wylogujcie się z Facebooka i innych serwisów społecznościowych, ponieważ nic nie rozprasza skuteczniej niż sprawdzanie co chwilę co słychać u naszych znajomych. Jeśli musicie znaleźć jakieś materiały w sieci, najlepiej zróbcie to wcześniej i wydrukujcie je, bo wiemy jak się kończy nauka przy użyciu komputera – najczęściej na oglądaniu śmiesznych filmików z kotami na YouTube.

 

4. Czas na przerwę

Według naukowców naprawdę efektywnie uczymy się tylko przez 45 minut. Po tym czasie spada koncentracja oraz zdolność zapamiętywania. Dlatego ważne jest żeby zrobić sobie wtedy 5-10 minut przerwy. W tym czasie dobrze jest popatrzeć sobie przez okno na zielone drzewa (jeśli trwa sesja letnia, a w okolicy znajduje się jakakolwiek zieleń), ponieważ ten kolor wpływa korzystnie na zmęczone oczy i uspokaja. Możecie zrobić parę przysiadów, żeby rozruszać zdrętwiałe mięśnie, napić się kawy lub zjeść kawałek czekolady.

 

5. Powtórki

Naukę każdego dnia warto rozpocząć od krótkiej powtórki tego, co nauczyliście się ostatnio. W ten sposób utrwalicie przyswojoną wiedzę. Jest to także doskonała rozgrzewka dla umysłu, przygotowująca go do większego wysiłku jakim jest nauka.

 

6. Nagroda za wytrwałość

Łatwiej jest wykonywać jakieś zadanie, kiedy widzimy przed sobą cel. Pomińmy na razie nagrodę za zdany egzamin. Za każdym razem, gdy uda Wam się zrealizować zaplanowaną na dany dzień partię materiału, zróbcie sobie jakąś przyjemność. Może to być wyjście z przyjaciółmi, obejrzenie ciekawego filmu lub cokolwiek co sprawia, że się odprężycie. Pamiętajcie, że relaks jest nie mniej ważny niż nauka.

 

7. Uczcie się dla siebie

Pamiętajcie, że uczycie się dla siebie, a nie po to, by zadowolić innych. Uczycie się dla własnej satysfakcji. Zdane w terminie egzaminy oszczędzą Wam stresu związanego z drugimi terminami, a także pozwolą na pełne wykorzystanie ferii (lub wakacji) na odpoczynek.