Wielu studentów bardzo chętnie angażuje się w czasie trwania nauki w różnego rodzaju wolontariaty. Najczęściej powoduje nimi chęć pomagania innym, dzielenie się swoim czasem i energią. Ale wolontariat to także szansa na nauczenie się ciekawych rzeczy, rozwinięcie swoich zainteresowań, podniesienie kwalifikacji zawodowych i poznanie nowych ludzi.  

 


Jak zostać wolontariuszem?

Wszystko zależy od tego, czy wiemy gdzie chcielibyśmy pomagać. Jeśli zdecydujemy się na wolontariat w schronisku dla bezdomnych zwierząt, to wystarczy, że odszukamy najbliższą instytucję tego typu i na jej stronie internetowej odszukamy informacje o wolontariacie i o wymaganiach, jakie powinniśmy spełnić, by nim zostać.

Jednak jeśli nie mamy jeszcze pomysłu gdzie moglibyśmy pomagać, a odczuwamy potrzebę działania, to powinniśmy się zgłosić do najbliższego centrum wolontariatu, a pracujące tam osoby na pewno udzielą nam pomocy w określeniu naszych zainteresowań i predyspozycji oraz dobrać odpowiednie miejsce.

 

Zamiana praktyk studenckich na wolontariat

Często studenci pytają czy mogą zaliczyć praktyki studenckie w ramach wykonywanego wolontariatu. Nie jest to jednak możliwe, ponieważ wolontariat zakłada dobrowolność działania, natomiast odbycie praktyk jest obowiązkiem studenta.

  

Wymagania, jakie powinien spełnić wolontariusz

Zwykle jest tak, że aby zostać wolontariuszem nie musimy spełniać żadnych wymagań, poza zaangażowaniem i chęcią działania. Są jednak miejsca, gdzie mile widziane lub wręcz konieczne są pewne umiejętności lub kwalifikacje. Czasem, aby podjąć obowiązki wolontariusza wystarczy przejść krótkie szkolenie, przygotowujące nas do obowiązków. Zdarza się, że potrzebne nam będą zaświadczenia lekarskie lub szczepienia, a także udokumentowana znajomość języków obcych (na przykład, jeśli zechcemy podjąć wolontariat za granicą).

 

Wolontariat, ale gdzie?

Wolontariuszem można zostać wszędzie z wyjątkiem sektora zajmującego się biznesem i działalnością gospodarczą, czyli nastawionego na zysk. Zwykle, gdy słyszymy o wolontariacie, na myśl przychodzą nam takie miejsca jak hospicja, domy opieki i schroniska dla zwierząt. Są to niewątpliwie miejsca, gdzie pomoc bywa najbardziej potrzebna. Nie każdy ma predyspozycje do tego, by pomagać w takich miejscach, ponieważ wymaga to od wolontariusza nie tylko dobrych chęci, ale także odporności psychicznej. Funkcjonuje jednak wiele instytucji, w których pomoc wolontariuszy jest mile widziana. Są to fundacje, stowarzyszenia, urzędy, instytucje kultury i nauki. Podstawowym aktem prawnym regulującym wolontariat jest Ustawa z dnia 24 kwietnia 2004 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

 

Poniżej przedstawiamy Wam listę krakowskich organizacji, w których możecie zostać wolontariuszami:

 

 

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie

ul. Józefińska 14, 30-529 Kraków

tel. 616-54-27

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

Fundacja „Mam Marzenie”

ul. Św. Krzyża 7, 31-028 Kraków

tel. 426 31 11

 

 

Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami - biuro

ul. Floriańska 53, 31-019 Kraków

tel. 421 26  85

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

Muzeum Narodowe w Krakowie

al. 3 maja 1, 30-062 Kraków

tel. 433 55 13

 

 

Centrum Jana Pawła II

ul. Kanonicza 18, 31-002 Kraków

tel. 429 64 71

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.